Inteligentná inštalácia = ovládanie cez mobil. Fakt či mýtus?

20.02.2024

     Tento článok venujeme inštalácii novej generácie, ľudovo povedané inteligentnej inštalácii. Vychádzame z našich skúseností z praxe. Pri prvom stretnutí s klientom riešime jeho predstavy o elektroinštalácií, čo všetko by mala podľa neho obsahovať a čo všetko by chcel ovládať. Vo väčšine sa klienti zhodujú v tom, že riešia tienenie, zónové vykurovanie a osvetlenie (intenzitu, nočné osvetlenie, farbu osvetlenia). Klasická inštalácia nám tieto možnosti neumožňuje. Klienti potom siahajú po diaľkovom ovládači na žalúzie (pretože pri klasickej inštalácii sa žalúzie ovládajú vypínačom pri každom okne, je nutné manuálne každú jednu stlačiť) po diaľkovom ovládači k svietidlu (kde si vedia nastaviť farbu, intenzitu) a dopĺňajú zónové vykurovanie (pretože si chcú nastaviť každú miestnosť zvlášť). Každá z týchto položiek je finančné náročná, t. j. to predražuje klasickú inštaláciu a hlavne máte v domácnosti xy ovládačov, ale v konečnom dôsledku ovládate len jednu vec.

           Klientovi v takejto situácii, po vyšpecifikovaní jeho požiadaviek, navrhujeme inteligentnú inštaláciu. Avšak tu sa často stretávame s názorom, že na čo im to bude, veď to je len ovládanie cez mobil.

            Je to fakt či mýtus? Najprv si povedzme, čo vlastne je inteligentná inštalácia. Je to ovládanie všetkých elektroinštalačných prvkov v dome/byte t. j. osvetlenie, kúrenie, vetranie, rolety/žalúzie, audio, bezpečnosť, závlaha, bazén a iné. Je to ovládanie a zároveň prepojenie všetkých elektroinštalačných prvkov. Napríklad pri tienení sa Vám žalúzie automaticky vyklopia s východom slnka a zaklopia západom slnka, automatickým zatiahnutím pri prekročení určenej teploty v dome ochránia pred horúčavami v lete a v zime zase pri slnečnom počasí ich automatickým vytiahnutím prehrejete miestnosť. V prípade osvetlenia si vytvoríte svetelné nálady podľa seba, nastavíte nočné osvetlenie, intenzitu a farbu osvetlenia. Inteligentná inštalácia ponúka zónové kúrenie, ktoré je prepojené s tienením, aby ste vykurovali vtedy keď to naozaj treba. Ovládate nie len domácnosť, ale aj vonkajšie prostredie – bazén, závlaha, osvetlenie záhrady (intenzitu osvetlenia). Je to množstvo prvkov, ktoré viete spojiť a vždy máte možnosť systém dopĺňať. Váš dom či byt pracuje sám a Vy si ho môžete naplno užívať. A čerešničkou na torte je, že inteligentný systém Vám pomáha ŠETRIŤ za energie.

Takže inteligentná inštalácia = len ovládanie cez mobil je mýtus. V skutočnosti je ovládanie cez mobil pridaná hodnota k tomu všetkému, čo inštalácia novej generácie ponúka.